Vijesti iz povijesti – preporuke

Jesu li svi čitatelji povijesnih romana ujedno i ljubitelji povijesti? Ili je izmještanje u neko drugo vrijeme za njih naprosto oblik bijega od stvarnosti? Ako volite povijesne romane, a do sada niste voljeli povijest, dopustite da vam dokažemo suprotno! Za ovaj put smo izdvojili knjige od kojih, iako kipe od povijesnih činjenica, ipak nećete zaspati od dosade. Koliko se podudaraju stvarna i izmaštana povijest, koliko slobode si zapravo dopuštaju književnici pri osmišljavanju svojih fabula, provjerite među koricama ovih naslova pa ih usporedite s nekima od svojih omiljenih knjiga!

Intelektualci u srednjem vijeku

Jacques Le Goff: Intelektualci u srednjem vijeku

Le Goff je poznati francuski povjesničar – medijevalist – stručnjak za razdoblje srednjeg vijeka, koji se u svojim knjigama posebice bavio njegovim kulturološkim aspektom. Kao vrsni poznavalac razdoblja o kojem govori, čak i kad, kao u ovoj knjizi, pripovijeda o razvoju školstva, zbog svojeg očitog pripovjedačkog dara nikada ne zapada u dosadu. Saznajte sve o putovanju duha od samostana do sveučilišta, o velikim učiteljima i kontroverznim povijesnim ličnostima poput Abelarda ili Tome Akvinskog u vrijeme kada su rasprave o školstvu i obrazovanju itekako aktualne, a i naša se država nalazi na pragu velikog obrazovnog prevrata…

U potrazi za Drakulom

Radu Florescu i Raymond McNally: U potrazi za Drakulom : istinita priča o Drakuli i legendama o vampirima

Definitivno obavezna lektira za sve ljubitelje Sumrak sage! I one koji čitaju Vampirske dnevnike… Vampirsku akademiju… Okus krvi… za one koji su se ipak zadržali na Stokeru ili Anne Rice, ili one koji su sa uživanjem progutali odličan (i odlično povijesno utemeljen) roman Povjesničarka britanske spisateljice Elizabeth Kostove. Ova je knjiga od-do studija stvarne ličnosti i povijesnog vlaškog vladara Vlada Tepeša na čijoj su ličnosti i legendama koje su ga okruživale utemeljene priče o grofu Drakuli i vampirima. Svaki ozbiljni vampirolog i ljubitelj vampirologije trebao bi je imati u svojoj kućnoj biblioteci, ali s obzirom na to da je knjiga već dosta teško dobavljiva, ako imate sreće posudite ju u našoj knjižnici. Krv vam ovaj put neće zagrijati seksi vampiri, nego ćete se slediti od krvavih povijesnih činjenica!

Moć & pohlepa kratka povijest svijeta

Philippe Gigantes: Moć & pohlepa : kratka povijest svijeta

S obzirom na to da tijekom povijest, kao što znamo, jezici evoluiraju, tako se i u usmenoj predaji pojavio novi padež u hrvatskom jeziku – koruptiv. Odgovara na pitanja kada? kome? i koliko? Da to nije nova povijesna tvorevina, dokazuje nam i ova knjiga. Od vremena plemenskih poglavica i vračeva najranijih društava pa sve do jakih suvremenih država, moć i pohlepa jednih tjera u ropstvo i siromaštvo druge. Ova zanimljiva knjiga daje brzi pregled kroz stoljeća i pokazuje zašto zakazujemo u učenju lekcija iz povijesti i daje nam na kraju putokaz ili barem nadu prema civiliziranijoj budućnosti.

Sultanovi podanici kultura i svakodnevica u Osmanskom

Suraiya Faroqui: Sultanovi podanici : kultura i svakodnevica u Osmanskom carstvu

Selam alejkum svim obožavateljima Sulejmana Veličanstvenog! U ovoj knjizi o osmanskoj kulturnoj povijesti pronaći ćete Palaču Topkapi, crvenokosu Hurem, Šećer i Zumbul-agu, Bali-bega i  Sulejmana Veličanstvenog glavom i bradom – odnosno stvarne povijesne i kulturološke činjenice iz razdoblja Osmanskog Carstva od njegova osnutka pa sve do rasapa. Pročitajte što se jelo, pilo, kako se ljubilo i zabavljalo, putovalo, u što se vjerovalo, što su nam sve u nasljeđe ostavili osmanlije i kako se to odrazilo na suvremenu tursku povijest. Ilustrativni materijal u knjizi je oskudan pa za ilustraciju preporučujemo pogledati pokoju epizodu već spomenutog turskog serijala…

Povijest Britanskih otoka

Jeremy Black: Povijest Britanskih otoka

Dovoljno je reći – Raskol, Crna vatra, Kraljevska krv… svima nama koji željno iščekujemo nove nastavke odličnog serijala o odvjetniku-istražitelju Matthewu Shardlakeu (i njegovom snalažljivom pomoćniku Jacku!) britanskog autora Christophera Johna Sansoma. U knjizi Povijest britanskih otoka saznajte sve o burnom povijesnom razdoblju vladavine ćudljivog kralja Henrika VIII. u koje Sansom smješta radnju svojih romana, a o kojem pomodno pišu i ostali suvremeni autori u knjigama o tajnama Tudorova dvora ili tajnim dnevnicima Anne Boleyn. U knjizi, naravno, možete saznati i sve ostalo o povijesti nacije i kulture koja nam je na koncu podarila Shakespearea, čaj u pet, Agathu Christie, Beatlese, Monty Pythone i Kate Moss…

Stari Zagreb od vugla do vugla

Branimir Špoljarić: Stari Zagreb od vugla do vugla

Izgleda da gotovo svaka naša preporuka mora, ali apsolutno mora uključivati i nešto što ju vezuje uz najčitaniju hrvatsku književnicu svih vremena – Mariju Jurić Zagorku. Tako i u ovoj knjizi nalazimo tragove zagrebačke prošlosti za kojom je Zagorka tako često posezala i radnju svojih romana smještala na romantične, danas tihe gornjogradske uličice i njihove nekoć veličanstvene palače u kojima se sjajno provodila onodobna hrvatska i svjetska aristokracija, ali i „čestiti purgari“, kaptolski kanonici i gradska rulja u lovu na gričke vještice. Šarmantna, prekrasno opremljena knjiga, prepuna raznih povijesnih anegdota i zanimljivosti, kao da vas zove da ju prelistavate i proučavate iznova i iznova, prema potrebi ili zanimanju za neko mjesto ili gradski lokalitet od vašeg trenutnog interesa. Nažalost, prelijepa i preskupa za izdavanje u posudbu, Stari Zagreb od vugla do vugla dio je našeg čitaoničkog fonda, pa kad imate vremena, svratite u knjižnicu i uživajte u upoznavanju grada s kojim živimo, ali zapravo tako slabo poznajemo… U nastavku možete proučiti i njezine knjige „sestrice“ o Zadru, Šibeniku i Splitu.

Skip to content