Popisi, popisi, popisi…
Kažu da je jesen doba mira, tuge i melankolije, vrijeme za razmišljanje dok iza stakla kiša boji svakodnevicu u sivo. Savršeno vrijeme za raščišćavanje sa nekim starim odlukama i pripremu novih, a sve će nekako lakše proći – uz pomoć popisa! Zato vam za jesensku inspiraciju predlažemo za čitanje naslove koji se, svaki na svoj način, bave upravo time – popisima. Papirići, poruke, tekice, dnevnici i godišnjaci… svakodnevno ih punimo popisima svega i svačega. U prozaičnijim slučajevima to su popisi onoga što moramo obaviti, popisi za kupnju ili podsjetnika na stvari koje nikako ne smijemo zaboraviti. U drugim slučajevima to su popisi onoga što želimo, čega se prisjećamo, a svaka stavka na neki je način stepenica prema boljem sebi. Neka i ova jesen za vas bude propisno-popisna, a kao inspiraciju konzultirajte i naš – a što drugo nego – popis knjiga za jesensko čitanje!
Gregoire Delacourt: Popis mojih želja
Eh, da dobijem na lotu… koliko li smo samo puta pomislili ili bili upitani što bismo učinili da odjednom nenadano osvojimo taj nezasluženi novac. U romanu Gregoirea Delacourta glavnoj junakinji Jocelyne, kitničarki iz provincijskog francuskog gradića, dogodi se upravo to. I što sad zapravo s tim novcem? Za nju će se naravno sve promijeniti, ali sve dok čuva svoju tajnu, ima vremena zaključiti može li novcem kupiti neki bolji i drugačiji život ili joj ovaj, upravo takav kakav jest, zapravo odgovara…
Philippe Claudel: Mirisi
Još jedan Francuz – izgleda da im ide ta stvar s popisima! Zapravo, jedan od najpoznatijih suvremenih francuskih autora u knjizi „Mirisi“ sastavio je svojevrsnu alternativnu abecedu pojmova koji svojim mirisima oživljavaju različite situacije iz njegova života. Tu će se naći ponešto lijepo i ponešto ružno, ali zapravo ništa izvan onoga što možda čini i našu svakodnevicu. Uz ovu knjigu zaronit ćete stoga rado i u neka svoja sjećanja…
Pieter Steinz: Čitanje na odlasku: Književnost kao životna potreba
Neosporna činjenica i prvo što trebate znati o ovoj knjizi jest da je njezin autor, nizozemski književni kritičar, novinar i publicist, neizlječivo bolestan. Bolest koja mu je dijagnosticirana 2013. godine, amiotrofična lateralna skleroza (ALS), iz dana u dan nepovratno uništava njegovo tijelo, no duh se i dalje neumorno bavi, između ostalog, čitanjem i pisanjem. U ovoj knjizi, nastaloj kao niz (eto, popis) kolumni razvoj svoje bolesti povezuje s knjigama koje je tijekom života pročitao i kojima se ponovno vraća te koje sada za njega poprimaju neka sasvim nova značenja.
Nick Hornby: Hi-Fi
Ako ijedna knjiga zaslužuje biti okrunjena kao „kraljica popisa“, onda je to Hornbyjev roman „Hi-Fi“. Priča glavnog junaka, Roba Fleminga, započinje popisom pet najgorih raskida ikad, a dok nam o njima priča saznajemo sve i njegovom najnovijem, i svima je očito, zapravo najbolnijem, prekidu s dotadašnjom djevojkom Laurom. Za sve one na sredini tridesetih, ali i za sve one koji se vole dobro nasmijati i zabaviti uz fantastičnu glazbu preporučujemo ovu priču o odlukama koje treba donijeti na pragu zrelog života, a nećete pogriješiti niti ako pogledate fantastičan istoimeni film sa Johnom Cusackom u glavnoj ulozi.
Cecilia Ahern: P.S. Volim te
Jedan od najpopularnijih romana u posljednjih deset godina roman je irske spisateljice Cecilie Ahern o mladoj ženi koja nakon smrti muža svakog mjeseca otvara i čita po jedno od njegovih pisama koja je popratio popisom – popisom stvari koje Holy mora učiniti da bi naučila kako krenuti dalje i bez njega. Ako ste u potrazi za nezahtjevnim, ali na momente emotivnim štivom, nemojte zaobići ovu knjigu radi koje su već potrošeni brojni paketići maramica, a preporučujemo da si i vi pripremite pokoji…
Ivica Prtenjača: Kod Yvesa: 12 priča i 84 recepta iz Prtenjačine književne kuhinje
I za kraj jedna knjiga koja zapravo i ne predstavlja popis, ali je svojevrsni hod kroz godinu – stvarnu, književnu i kulinarsku godinu pisca Ivice Prtenjače. Uz svaki mjesec u godini dolazi po jedna kratka priča, a nakon priče recepti koje je glavom i bradom osmislio i skuhao ovaj pisac. Recepti nisu nužno vezani uz pojedine priče i imaju više veze s osjećajem što bi glavni lik bio u stanju kuhati i u čemu uživati. Prema autorovim riječima, ova knjiga nije prava kuharica, već želi prenijeti radost kuhanja i blagovanja, te, jasno, i čitanja i pisanja priča. Navalite!